Будитель народного руху в Галичині

pryroda0816.jpg

6 листопада відзначаємо 205 років від дня народження славного сина Галицької землі Маркіяна Шашкевича.

Видатний письменник, перекладач та громадський діяч, борець за відродження друкованого слова рідною мовою. Навчаючись в духовній семінарії, разом з І. Вагилевичем та Я. Головацьким М. Шашкевич організовує гурток «Руська трійця» (1833), що виступив на захист української літератури проти ополячування Галичини. За допомогою українознавчих досліджень, літературної творчості, перекладацької діяльності письменники сприяли піднесенню освітнього рівня та пробудженню національної свідомості галичан як невід’ємної частини українського народу.

Один з напрямів діяльності «Руської трійці» - боротьба за використання української мови в різних сферах суспільного життя. На намагання ввести в українську мову польську абетку Шашкевич видає полемічну брошуру «Азбука і абецадло» (1836). Цього ж року письменник склав першу «Читанку для діточок». Через заборону цензури «Читанку» видав у Львові Яків Головацький лише у 1850 р.

Неоціненна заслуга письменника перед українським народом – видання альманаху «Русалка Дністрова» (1837). Своїм змістом книга нагадувала, що український народ має свої споконвічні традиції, культуру та мову. Через переслідування з боку поліції, перше видання вийшло в світ у Будапешті. «Русалка Дністрова» стала пам’ятником і важливим документом суспільного історично-літературного значення для української нації. За словами І. Франка збірка була «свого часу явищем наскрізь революційним».

М. Шашкевич, Я. Головацький та І. Вагилевич стали першими в Галичині дослідниками і перекладачами «Слова о полку Ігоревім». Також письменник відзначився як перекладач із сербської, чеської, польської та грецької мов.

За своїм значенням творчість Шашкевича часто порівнюють з творчістю Т.Шевченка, І.Франка, І. Котляревського.

До ювілею від дня народження письменника на абонементі художньої літератури (к.22, ІІ пов.) організована тематична книжкова виставка «Будитель народного руху в Галичині». Запрошуємо ознайомитись з давньою історією нашого народу та невтомним борцем за право існування української нації.