Автоматизація бібліотечних процесів у відділі обслуговування користувачів бібліотеки ІФНМУ: досягнення та перспективи

В умовах активного використання інформаційних технологій, розвитку комунікаційних мереж, розширення спектру бібліотечно-інформаційних послуг актуальним залишається питання забезпечення відповідного рівня обслуговування користувачів. Існування сучасного світу неможливе без використання розвинутої структури інформаційних технологій.

Завдяки впровадження автоматизованої програми «УФД/Бібліотека», в бібліотеці Івано-Франківського національного медичного університету відбулися зміни в традиційному обслуговуванні користувачів. 27 листопада 2015 року на базі книгозбірні згідно плану відбулося чергове засідання обласного методичного об’єднання на тему «Автоматизація бібліотечних процесів у відділі обслуговування користувачів бібліотеки ІФНМУ: досягнення та перспективи».

Продумавши увесь технологічний ланцюг роботи, співробітники відділу з великою зацікавленістю та ентузіазмом розпочали роботу з переходу на нову технологію обслуговування читачів. Перехід на електронну форму обслуговування користувачів передувала велика підготовча робота:
• оволодіння співробітниками комп’ютерною грамотністю;
• внесення в електронний каталог, бібліотечного фонду і в першу чергу його активної частини;
• придбання необхідної техніки та автоматизація робочих місць;
• штрих кодування літератури.

socrat2.jpg

Сьогодні в автоматизованому режимі обслуговуються студенти лікувального, стоматологічного та фармацевтичного факультетів. В книгозбірні поки що застосовується гібридна технологія обслуговування, тобто ведеться облік традиційними формами і через комп’ютер. В основу такого рішення про одночасну роботу двома технологіями лягли ідеї збереження інформації про книговидачу у разі виникнення технічних чи мереживних проблем. Така форма реєстрації користувача вимагає більшої затрати часу. У центральному читальному залі для користувачів створено 6 комп’ютеризованих місць. Є вільний, безкоштовний доступ до Інтернету. Читачі мають можливість безкоштовно скористатись програмою HINARI, створеною ВООЗ спільно з провідними світовими видавництвами. Програма дозволяє отримати доступ до одного з найбільших світових зібрань медичної літератури.

Як показала практика, для проведення комплексних змін технологічного середовища необхідне сучасне програмне та технічне забезпечення, підготовлений до змін персонал і, безумовно, спланована і ретельно продумана організація роботи по створенню бібліотечних процесів.

Професійне спілкування з колегами-фахівцями науково-технічної бібліотеки ІФНТУНГ та Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника вселяє впевненість в подальшому використовувати технічні можливості автоматизованої програми «УФД/Бібліотека», яка б дозволяла поетапно позбавити фахівців бібліотеки рутинної праці, а користувачам – створювала ефективний і комфортний сервіс у пошуку інформації.