Аналіз використання активної частини фонду відділу книгозберігання та задоволення попиту користувачів шляхом узагальнення статистичних даних отриманих на основі вивчення процесу обслуговування

Головне завдання вузівської бібліотеки полягає в тому, щоб забезпечити оперативне і якісне обслуговування всіх категорій користувачів, різнобічно забезпечити друкованими матеріалами навчальний процес і науково-дослідницьку роботу кафедр вузу. Таке якісне обслуговування можливе лише на основі грамотно укомплектованого, науково підібраного фонду.
Фонд відділу книгозберігання науково-технічної бібліотеки технічного університету є спеціальним, багатогалузевим. Його призначення – оптимально забезпечити інформаційні потреби користувачів з найбільш актуальних питань, пов’язаних з професійною підготовкою, навчальним процесом. Основу фонду складають підручники, навчальні посібники, методичні матеріали з усіх галузей знань, що вивчаються в університеті.
Весь книжковий фонд відділу книгозберігання поділяється на:
- основний (активна частина);
- резервний;
- зібрання рідкісних та цінних видань;
- обмінний.
Такий розподіл фонду дає змогу більш ефективно та оперативно виконувати
запити користувачів.
Основна частина діючого фонду відділу виконує головне завдання якісного обслуговування.
Від того, наскільки правильно структурований бібліотечний фонд, залежить успіх всієї роботи з ним, тому що структура дозволяє уніфікувати та суттєво полегшити технологію формування фонду. Для організації фонду книгосховища використовуються різні види розстановки:
- для розділів природничих та технічних наук – згідно таблиць Універсальної десяткової класифікації (УДК);
- для розділів суспільно-політичних, економічних та гуманітарних наук – згідно таблиць Бібліотечно-бібліографічної класифікації (ББК).
Документи групуються за відділами таблиць, а в межах відділів – в алфавітному порядку за прізвищами авторів або назвами творів (якщо автор не вказаний).
Основний фонд відділу книгозберігання головним чином складається з технічної літератури, це:
- навчальна (на допомогу навчанню, освіті і самоосвіті);
- наукова (призначена для поширення результатів і висновків наукових досліджень);
- науково-популярна (для пропаганди поширення знань, перш за все наукових);
- виробнича (на допомогу здійснення виробничої і практичної діяльності);
- довідкова (для полегшення знаходження фактичних або бібліографічних даних).
Від того, наскільки правильно упорядкований книжковий фонд, залежить якість та оперативність бібліотечно-інформаційного обслуговування користувачів на основі суттєвого скорочення термінів чекання читачами на замовлені джерела інформації.
Практичне значення та недостатнє опрацювання питань модифікації якості бібліотечного фонду у науково-технічній бібліотеці й обумовили вибір теми дослідження. Мета дослідження: визначити реальний стан інтенсивності використання основного фонду відділу книгозберігання та ефективності задоволення запитів користувачів шляхом узагальнення даних статистичного аналізу.
Збір статистичних даних тривав протягом шести місяців. В ході дослідження необхідно було визначити ті галузі знань, розділи з яких користувалися найбільшим попитом, дати характеристику цій частині фонду та виявити відповідність складу книжкового фонду вимогам користувачів.
З цією метою були розроблені статистичні таблиці використання основного фонду відділу книгозберігання. Графи таблиці були розбиті по основних шифрах бібліотечної класифікації. Кількісні показники книговидачі відмічалися у відповідних розділах таблиці на початку робочого дня – під час розстановки літератури. Слід зауважити, що частина документів, яка користується найбільшим попитом, розміщена безпосередньо в читальних залах бібліотеки і в ході дослідження не враховувалась.
За час дослідження було видано 18871 примірник. Згідно отриманих статистичних даних найбільше видавалася література з розділу “Гірнича справа” - 5190 прим. (27,5%). Друге місце займає книговидача з розділу “Природничі науки”- 3818 прим. (20,2%). Третє – література з розділу “Технічні науки”- 2753 прим.(14,6%), четверте – література з розділу “Геологія” - 2587 прим. (13,7%). Основні показники книговидачі показані в наступній діаграмі (рис. 4.1).

Risunok_1_0.JPG
Рисунок 4.1 - Книговидача основного фонду за галузями знань
В ході дослідження виникла потреба більш детально розглянути книговидачу з окремих галузей знань. На підставі узагальнення статистичних даних подаємо діаграми використання літератури з найбільш запитуваних користувачами розділів.


Risunok_2.JPG
Рисунок 4.2 - Гірнича справа


В процесі дослідження було виявлено, що деякі документи, з найбільш популярних розділів, запитувалися користувачами найчастіше.
Так, наприклад : розділ Геологія-
Дахнов В.Н. Геофизические методы определения коллекторских свойств и нефтегазонасыщения горных пород, 1985;
Историческая геология с основами палеонтологии / Под. ред. Владимирской Е.В., 1985;
Померанц Л.И., Чукин В.Т. Аппаратура и оборудование для геофизических методов исследования скважин, 1978.
розділ Екологія -
Кесельман Г.С., Махмудбеков Э.А. Защита окружающей среды при добыче, транспорте и хранение нефти и газа , 1981;
Кумачев А.И., Кузьменок Н.М. Глобальная экология и химия, 1991;
Родионов А.И. и др. Техника защиты окружающей среды, 1989.
розділ Гірнича справа -
Бородавкин П.П., Таран В.Д. Трубопроводы в сложных условиях, 1968;
Глоба В.М., Венгерцев Ю.О. Спорудження нафтобаз і газонафтосховищ, 1998.
Найбільший процент використаних документів припадає на загальні розділи УДК “Гірнича справа”, “Природничі науки”, “Технічні науки”, “Геологія”. Це пояснюється в першу чергу тим, що ці науки є профільними для нашого вузу. Статистичний аналіз дозволив вивчити не тільки певні розділи основного фонду, які користуються підвищеним попитом, але й виявити його пасивну частину. Найменший інтерес користувачі виявили до розділів біологічних та медичних наук, друкарства. Разом з тим є такі розділи технічного напряму, які використовуються мало. Це такі галузі як металургія, радіотехніка, військова техніка, шляхове будівництво, основи гідротехніки, різні галузі промисловості та ремесла.
Книжкові фонди вузівських бібліотек ростуть швидко, тому що бібліотека намагається в повному обсязі укомплектовуватися по профілю вузу, повністю покладаючись на кафедри, які замовляють не тільки назви, але і кількість документів. Це частково приводить до того, що у фонді бібліотеки збільшується число видань, попит на які невеликий. Аналіз отриманих статистичних даних дав змогу вивчити не тільки використання активної частини основного фонду відділу книгозберігання, але й активізувати роботу по виявленню та вилученню з основного фонду документів, які мало використовуються тим самим скорочуючи його пасивну частину.
Проведене дослідження показало, що основний фонд відділу книгозберігання науково-технічної бібліотеки займає значне місце в обслуговуванні користувачів та якісному задоволенню їх потреб. Він дозволяє оперативно обслуговувати користувачів літературою, яка користується попитом.