«Живи, Україно, живи для краси...» (140 р. від дня народження О. Олеся )

З журбою радість обнялась…
В сльозах, як в жемчугах мій сміх,
І з дивним ранком ніч злилась,
І як мені розняти їх?!
Олександр Олесь

5 грудня виповнюється 140 років від дня народження талановитого поета Олександра Олеся (Кандиби). Непростим був шлях письменника, який увішов в літературу напередодні революції 1917 року. Він був у перших рядах тих молодих людей, що щиро вірили у відродження Української держави та сподівались на краще майбутнє для свого народу. Свої емоції й переживання О. Олесь відтворює в першій збірці «З журбою радість обнялась». Через заборону цензури другу збірку він не зміг видати під своєю назвою «Будь мечем моїм». Збірка вийшла під назвою «Поезії. Кн.ІІ.», а чотири наступних мають тільки порядковий номер.

Незабутнє враження на письменника справила подорож Гуцульщиною в 1912 р. і знайшла втілення в поемі «На зелених горах». За словами письменника – це «країна див», де народ зберіг «вільну душу, мову і старосвітські звичаї, повні краси».

У 1919 р. Олександр Олесь виїхав за кордон і більше не повертався на Україну. В еміграції він створив книги «Чужиною», «Княжа Україна», «Кому повім печаль мою» та багато інших. Самі назви говорять про безмежну тугу поета за Україною. Також письменник написав ряд сатиричних п’єс та творів для дітей молодшого шкільного віку.

Еміграція врятувала Олександра Івановича від жахіть сталінського поневолення, але відібрала в нього домівку, а фашистська окупація забрала сина Олега (Ольжича) – активного учасника руху опору, відомого українського археолога і талановитого поета. У 2017 році Олександра Олеся перепоховано в Києві.

Творчість Олеся часто порівнюють з великими класиками української літератури. За словами М. Грушевського: «Україна дістала поета-лірика, котрого виглядала від часів Шевченка».

До дня народження письменника на абонементі художньої літератури (к. 22, ІІ пов.) представлена виставка-портрет «Живи, Україно, живи для краси...». Запрошуємо ознайомитись з поезією та творчим шляхом українського митця та патріота, щоб його чесне і чисте поетичне слово ніколи не покидало рідної землі.

socrat2.jpg