«Буду те говорить, що у серці записано мною»

Поети – це скарби народні-
Не лірики, ні! Сурмачі!
І линуть в майбутнє сьогодні
Пісень його дивні ключі.
М. Нагнибіда

14 листопада виповнюється 105 років від дня народження видатного українського поета Андрія Малишка.Творчість письменника починалась у сумнозвісні 30-ті рр., коли українська література зазнала великих інтелектуальних втрат, а цензура тоталітарного режиму була особливо жорсткою. Протягом 1935-1940 рр. побачили світ вісім поетичних збірок А.Малишка: «Батьківщина»(1936), «Лірика»(1938), «З книги життя»(1938) та інші. Помітне місце у ранній творчості поета займають описи природи та простих трудівників.

Також письменник постійно звертається до теми усної народної творчості. В поемах «Кармелюк», «Дума про козака Данила» герої змальовані у найдраматичніші моменти життя. В 1941 р. Малишко підготував збірку балад і пісень « Запорожці», яка так і не була опублікована через початок Другої світової війни.Під час війни А. Малишко працює військовим кореспондентом і продовжує писати. Вірші цього періоду виключно патріотичного характеру, та серед них особливе місце займає збірка «Україно моя» - полум’яне послання Україні та українцям. Вірш «Україно моя» набув величезної популярності серед бійців, його вивчали напам’ять і повторювали як клятву перед битвою.

socrat2.jpg

Після розкриття злочинів сталінського режиму прийшов час нового бачення народом чорної доби. Малишко тяжко переживав трагедію України і до кінця життя почував себе розстріляним разом зі своїм народом. На цю тему поет написав низку віршів «Григорію Косинці», «Вишні», «Максиму Рильському», «Україні» та інші, які були опубліковані тільки після здобуття Україною незалежності.

Велику увагу приділив поет образу Шевченка. До циклу віршів увійшло понад 70 різножанрових творів, статті, переклади іншомовних творів про поета, серед яких почесне місце займає драматична поема «Тарас Шевченко». Творчу працю А. Малишко поєднував з громадською діяльністю. Письменника любили й поважали, бо крім чудових віршів він створив незабутні пісні, які стали народними. Серед найвідоміших - «Ми підем, де трави похилі», «Київський вальс», «Цвітуть осінні тихі небеса», «Пісня про вчительку». Справжнім шедевром донині залишається «Пісня про рушник», завдяки якій автор став народним співцем. Також її виконували і виконують найвідоміші співаки України і світу. Лебединою піснею Андрія Самійловича став ще один не менш відомий шедевр «Стежина», який теж став улюбленою піснею нашого народу.

До ювілейної дати від дня народження поета на абонементі художньої літератури (к.22, ІІ пов.) організована тематична книжкова виставка «Здрастуй, саду зелений, моя Україно...». Переглядаючи представлені друковані видання, ви зможете ознайомитись з життєвим та творчим шляхом Андрія Малишка.